Previous Winners

Winners from Previous Pow Wows.

Previous Powwow Winners

Mens Golden Age

  • 1st Place: Charles Tailfeathers
  • 2nd Place: John Meninick
  • 3rd Place: George Good Striker

Womens Golden Age

  • 1st Place: Linda Pete
  • 2nd Place: Betty Soosay-Noon
  • 3rd Place: Mary Top Sky

Adult Men Traditional

  • 1st Place: Sheldon Shebala
  • 2nd Place: Hunter Blessing Game
  • 3rd Place: Devan Kicknosway

Adult Men Grass

  • 1st Place: Colton Tohannie
  • 2nd Place: Ron Kicking Woman
  • 3rd Place: Kelsey Haywahe

Adult Men Fancy

  • 1st Place: War Sheild White
  • 2nd Place: Stan Whiteman Sr.
  • 3rd Place: Trey Trahant

Adult Men Chicken

  • 1st Place: Nat Iron Heart
  • 2nd Place: Guy Fox
  • 3rd Place: Clay Good Striker

Adult Woman Traditional

  • 1st Place: Lena Tewawina
  • 2nd Place: Bobbie White
  • 3rd Place: Holliw Eagle Speaker

Adult Woman Fancy

  • 1st Place: Nadine Obey
  • 2nd Place: Michelle Kipp
  • 3rd Place: Willow Kipp

Adult Woman Jingle

  • 1st Place: Paula Shebaba
  • 2nd Place: Acosia Red Elk
  • 3rd Place: Aylsssa Buc

Teen Boys Traditional

  • 1st Place: Matthew Shekajr
  • 2nd Place: Phillip Black Goat
  • 3rd Place: Ike Carpenter

Teen Boys Fancy

  • 1st Place: Sonny Little Head
  • 2nd Place: Chaz Baker
  • 3rd Place: Brandon Black Goat

Teen Boys Grass

  • 1st Place: Desmond Madera
  • 2nd Place: Siksika Scabby Robe
  • 3rd Place: Jarrell Gopher

Teen Girls Traditional

  • 1st Place: Justine Scabby Robe
  • 2nd Place: Chenaya Standing Rock
  • 3rd Place: Shoshana Kee

Teen Girls Fancy

  • 1st Place: Madison Baptiste
  • 2nd Place: Moneek Denny
  • 3rd Place: Kenecia Tootsis

Teen Girls Jingle

  • 1st Place: Tia Wood
  • 2nd Place: Hannah Black Crow
  • 3rd Place Coco Moore

Junior Boys Traditional

  • 1st Place: Ty Shay Bear Medicine
  • 2nd Place: Landon Walks Over Ice
  • 3rd Place: Cleveland Leider

Junior Boys Fancy

  • 1st Place: Dreamer White
  • 2nd Place: Emmitt White
  • 3rd Place: Daven Madera

Junior Boys Grass

  • 1st Place:  Devin Brown Eagle
  • 2nd Place: Callen Fox
  • 3rd Place: Deo Top Sky

Junior Girls Traditional

  • 1st Place:  Oteskwebeeksaki Shebala
  • 2nd Place: Amani Yellow Owl
  • 3rd Place: Rae Dean Croff

Junior Girls Jingle

  • 1st Place: Kenya Scabby Robe
  • 2nd Place: Kree Star Burnett
  • 3rd Place: Whisper American Horse

Junior Girls Fancy

  • 1st Place: Wah-Pos Top Sky
  • 2nd Place: Tailee Kicking Woman
  • 3rd Place: Kodi Weasel

Drum Contest

  • 1st Place: Standing Horse
  • 2nd Place: Black Otter
  • 3rd Place: Aanii Nakoda

Mens Golden Age

  • 1st Place: Jonathon Windy Boy
  • 2nd Place: Sooney Little Plume
  • 3rd Place: Carlos Tailfeathers

Womens Golden Age

  • 1st Place: Melinda Goodwill
  • 2nd Place: Joey Jayne
  • 3rd Place: Joyce Spoonhunter

Adult Men Traditional

  • 1st Place: Sheldon Shebala
  • 2nd Place: Russell McCloud
  • 3rd Place: Ardell Scalplock

Adult Men Grass

  • 1st Place: Terrance Goodwill
  • 2nd Place: Ron Kicking Woman
  • 3rd Place: Joe Sam Scabbyrobe

Adult Men Fancy

  • 1st Place: Alden Spoonhunter
  • 2nd Place: Jonathaon Namu 
  • 3rd Place: Stan Whiteman Sr.

Adult Men Chicken

  • 1st Place: Neuget BullBear
  • 2nd Place: Louie Paul Sr.
  • 3rd Place: Jake Miller

Adult Woman Traditional

  • 1st Place: Tilda Walsey
  • 2nd Place: Thea McCloud
  • 3rd Place: Leanne Campbell

Adult Woman Fancy

  • 1st Place: Nadine Obey
  • 2nd Place: Darce Miller
  • 3rd Place: Valarie Adrian

Adult Woman Jingle

  • 1st Place: #296
  • 2nd Place: #241
  • 3rd Place: #202

Teen Boys Traditional

  • 1st Place: Ruben Littlehead Jr.
  • 2nd Place: Matthew Sheka
  • 3rd Place: Ike Carpenter

Teen Boys Fancy

  • 1st Place: Sonny Little Head
  • 2nd Place: Chaz Baker
  • 3rd Place: Riley Spoonhunter

Teen Boys Grass

  • 1st Place: Jarrell Gopher
  • 2nd Place: Devin Browneagle
  • 3rd Place: Tyvin Welsey

Teen Boys Chicken

  • 1st Place: Wayland Mistickokat
  • 2nd Place: Ardon McDonald
  • 3rd Place: Richard Guardipee

Teen Girls Traditional

  • 1st Place: Shohsana Kee
  • 2nd Place: Jusine Scabbyrobe
  • 3rd Place: Jade Ironshirt

Teen Girls Fancy

  • 1st Place: Wozek Chandler
  • 2nd Place: Thea Garcia
  • 3rd Place: Julianne Scabbyrobe

Teen Girls Jingle

  • 1st Place: Audrey WhiteGrass
  • 2nd Place: Tia Wood
  • 3rd Place Ashley Eaglespeaker

Junior Boys Traditional

  • 1st Place: Herschel Williamson
  • 2nd Place: Hardy Smalleyes
  • 3rd Place: B. Spotted Wolf

Junior Boys Fancy

  • 1st Place: Edgar Pete
  • 2nd Place: Keegan Buffalo
  • 3rd Place: Talon Addison

Junior Boys Grass

  • 1st Place:  Otter Scabbyrobe
  • 2nd Place: Rusty McCloud
  • 3rd Place: Sabine BrownEagle

Junior Boys Chicken

  • 1st Place: Tyus Beebe
  • 2nd Place: Deo Top Sky
  • 3rd Place: Caius BullBear

Junior Girls Traditional

  • 1st Place:  Oteskwebeeksaki Shebala
  • 2nd Place: #4113
  • 3rd Place:  #4111

Junior Girls Jingle

  • 1st Place: H. Smalleyes
  • 2nd Place: Clarissa Morning Gun
  • 3rd Place: Annika Two Youngman

Junior Girls Fancy

  • 1st Place: T. Eashappie
  • 2nd Place: Cody Weasel Head
  • 3rd Place: Sugar Spoonhunter

Drum Contest

  • 1st Place: Iron Creek
  • 2nd Place: Bullhorn
  • 3rd Place: Iron Horse